Carp, Mircea

Mircea Carp
Carp, Mircea

Szamosújvár, 1923. – .  Hivatásos katona, a Szabad Európa rádió igazgatóhelyettese.

Mircea Carp személyes irattárát a könyvtárunknak adományozta, ez cikkeit, publicisztikáját, interjúkat és számos más fontos dokumentumot tartalmaz, emelett az Amerika Hangja és a Szabad Európa rádiókban készített hangfelvételeit is.

 

Régi moldvai családból származik, édesapja, a jászvárosi Constantin Carp, aki hivatása szerint katona volt, édesanyja Ecaterina (lányneve Catargi) híres diplomatacsaládból származott. Mircea Carp Szamosújáron született, mert ebben az időben édesapja az itteni lovassági katonai egységnek volt a parancsnoka. Kétéves korában édesapját Kisinyovba vezényelték.

Önéletrajzi könyvében – Itt Mircea Carp, Viszonthallásra! – gyermek- és ifjúkori emlékeit írta meg, felemlegetve számos helyhez kötött emlékét, ahová édesapja hivatásának köszönhetően juthatott el.

Mivel ő is katonai pályára szeretett volna lépni, 1936 nyarán iskoláit a jászvárosi George Macarovici tábornokról elnevezett katonai líceumban, majd a Mănăstirea Dealu-i Nicolae Filipescu, szintén katonai líceumban folyatta. 1942-ben érettségizett, ebben az évben Románia mint Németország szövetségese vett részt a II. világháborúban. Felhasználva a szövetséges két ország közti egyezségnek azt a lehetőségét, hogy a romániai diákok német katonai iskolában folytathatják tanulmányaikat, a fiatal Carp a berlini katonai iskolába iratkozott be. 1943 márciusában tizedesi rangot kapott és kiküldték a frontra. A következő év nyarán mint a Német Tankok iskolájának abszolvense térhetett haza.

A hadseregben tisztogatás kezdődött a háború után, Carpot is 1946-ben kitették. 1948-ban tudott elmenekülni az országból, az ausztriai menedékhelyén három évig dolgozott a Salzburgban állomásozó Szövetségeseknek. Salzburg ekkoriban amerikai befolyás alatt állt, Carp 1951-ben egy speciális vízummal az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, itt újságíró lett. Az Amerika Hangja rádióadó román nyelvű szekciójának vezetője lett és Európa-közvetítője. Számos riportot és interjút készített a román diaszpóra képviselőivel, Dan Mircescu, Mihai Șoimu álneveken volt ismert. Exíliuma ideje alatt tizenháromszor látogatott el Romániába, 1969-ben Richard Nixont, 1975-ben Gerald Ford amerikai elnökök kíséretében.

Első felesége halála után Münchenben telepedett le és innen továbbra is az Amerika Hangja rádióadónak dolgozott. Münchenben ismerte meg az ide menekült Gabrielát, második feleségét, akivel 1976-ban házasodtak össze. A Szabad Európa rádiónál a politikai ügyekkel foglalkozó részleg szerkesztője, majd az adó igazgatóhelyettese lett.

A könyvtárunknak kutatható adománya tartalmazza többek közt az I. Mihai királlyal folyatott levelezését, száműzött román személyiségekkel készített interjúit, önéletrajzát, szmeélyes iratait, fotokópiákat, sajtó-cikkeket, az Amerika Hangja és a Szabad Európa rádióban készített hangfelvételek kazettái, és sok más olyan irat, amelyek a kommunista Románia valóságát mutatják meg. A hidegháború sajtótörténetét kutatók számára kínál forrásanyagot ez az adomány.

Az Amerika Hangja, valamint a Szabad Európa rádióadóknál végzett tevékenységéért Emil Constantinescu elnök 2000. december 1-jén a Románia Csillaga érdemrenddel tüntette ki Mircea Carpot. 

Weight: 
0