Bleahu, Marcian

Marcian Bleahu
Bleahu, Marcian

Brassó, 1924. Geológus, barlangkutató, egyetemi tanár, a Román Akadémia tagja.

Donația Bleahu cuprinde aproximativ 8500 de titluri, cărți și reviste, publicații din domeniul speologiei, geologiei, geomorfologiei, editate atât în Romania, cât și în străinătate.

 

Iskoláit a brassói Dr. I. Meșotă líceumban járta, majd a Bukaresti Egyetem Földrajz- és Természettudományi Karán végezte felsőfokú tanulmányait. Doktorátusát a Kolozsvári Egyetemen szerezte. 1949-től a Bukaresti Egyetem Geológia Tanszékének tanársegédje volt, ahol a stukturális geológia, a geológiai kartográfia és a negyekor geológiája témakörét tanította. 1949–1962 között oktatott egyetemi tanszéken, ezután kétes származása miatt eltávolították, a kommunista hatalom szemében veszélyesnek számított, mert három idegen nyelvet beszélt és a „dekadens nyugati világ” legkorszerűbb oktatási módszereivel tanított.

A felsőoktatásba 1990-ben térhetett vissza, amikor prof. Dr. Dophi Drimer vezetésével és más szakemberek közreműködésével létrehozták az első romániai magánegyetemet, az Ökológiai Egyetemet. 70 éves koráig töltötte be az Ökológiai Egyetem dékáni tisztségét, ez idő alatt a következő tárgyakat oktatta: Általános geológia, Felszíni és mélységi föld-dinamika, Románia földtana, Románia fizikai földrajza és ökológiai elemei, Természetvédelem és az emberiség globális problémái. Szakmai tevékenységében kiemelt helyet foglal el az Erdélyi-szigethegység, ezen belül a Bihar-hegység, a Codru-Moma és Erdélyi-érchegység rétegtana, őslénytana, valamint tektonikai vizsgálata, ezzel kapcsolatos kutatásairól és felfedezéseiről számos szakkönyvben és tanulmányban adott hírt.

Munkásságának fontos eredménye több földrajzi térkép megalkotása is. Ő koordonálta a több, mint 50 térképből álló, Románia első teljes 1:200.000 geológiai térképének megalkotását. A Nyugati hegységben végzett kutatásait két monográfiában foglalta össze: Az Erdélyi-érchegység geológiai evolúciója és az Erdélyi-szigethegység címűekben. Másik fontos érdeme a Románia Geológiai Múzeumának létrehozása 1985-ben, amelynek koncepcióját ő alakította ki: a látogató mintegy tankönyvben végigkövetheti a Föld alakulását történetét, geológiai korszakait, az ásványok formálódásait. Ez a múzeum ma Bukarest egyik legnagyobb érdeklődésnek örvendő múzeuma.

Bleahu professzornak a föld-dinamikával, a globális tektonikus mozgásokkal – rétegek tektonikájaként is ismert – kapcsolatos úttörő elméletei a nemzetközi szakmai körökben is elismertek. Elméletét már 1980-ban alkalmazta a Kárpátok vizsgálatakor, erről konferenciákon, szaktanulmányokban számolt be. Nagyszabású művében, a Tectonica globală címűben foglalta össze forradalmian újszerű elméletét. Bleahu professzor a Svájci Akadémia, a Román Akadémia tagja, és tagja még számos tudományos hazai és nemzetközi társaságnak is.

Weight: 
0